Badanie poziomu witaminy D

29 maja 2018

SZANOWNI PACJENCI!

Zapraszamy do naszego Laboratorium na badanie poziomu WITAMINY D 3.

 

PRZYPOMINAMY

Ocena poziomu całkowitej 25-hydroksy witaminy D – witaminy 25(OH)D jest przydatna  w przebiegu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, w tym chorób metabolicznych tkanki kostnej oraz w zatruciu witaminą D. Wskazaniem do oznaczenia 25-OH witaminy D jest również monitorowanie leczenia niedoboru witaminy D. Oznaczenie zazwyczaj wykonuje się 3 miesiące po rozpoczęciu terapii, a następnie po uzyskaniu optymalnego stężenia witaminy w surowicy – co 6 miesięcy

ROLA WITAMINY D

Jest to witamina, która  wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu ,wspomaga utrzymanie zdrowych kości, mięśni i zębów oraz bierze udział w procesie podziału komórek.

Witamina D w diecie występuje w niewielkich ilościach (z wyjątkiem tłustych morskich ryby)

Teoretycznie powinniśmy bez problemu syntetyzować jej odpowiednią dawkę w skórze podczas ekspozycji na słońce. Niestety w naszej szerokości geograficznej mamy na to nie więcej niż  2 -3 miesiące.

Biorąc pod uwagę źródło  pozyskiwania witaminy D jakim jest słońce, musimy mieć również na uwadze nasz tryb życia (a przede wszystkim pracy), długie przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczoną aktywność fizyczną na wolnym powietrzu, stosowanie kremów z filtrem blokujących naturalną syntezę skórną.
Tutaj z pomocą przychodzi nam badanie poziomu witaminy D.

Od 1 stycznia wykonujemy badania poziomu witaminy D3 w cenie promocyjnej: 45 zł.

Posted in Bez kategorii by kacperadmin